×

LED EKRAN ÇÖZÜMLERİ

LED ekran, kaliteli LED’lerin bir araya getirilip birleştirilerek meydana gelir. Bu LED parçaları özel olarak kaliteli bir şekilde üretilmektedir. En büyük avantajı ise elektronik çipler sayesinde kontrolünün yapılabilmesidir. Böylece LED ekranlarının ışık verme gücünü çoğaltıp azaltabilmemize olanak sağlanır. Elektrik gücünden tasarruf etmek için çok etkili bir yöntemdir.

LED ekranlar bilgisayar veya televizyon ekranlarına benzer bir teknolojidir. Harici olarak medya ortamı seçilir. Buradan ise LED ekranlara görüntü aktarımı sağlanır. Böylece HD bir şekilde LED ekranlara görüntü aktarımı başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kullanacağınız amaca göre LED ekranlarda mavi, kırmızı ve yeşil LED türleri bulunmaktadır. Zengin temel renk seçenekleri ile birlikte milyonlarca renkten oluşan görüntüleri basit bir şekilde aktarabilirsiniz.

LED Ekran Yapısı

Sırasıyla LED, piksel, modül, panel ve ekran yapılarından oluşur. Her bir ayrı parçanın kendine has özellikleri vardır. Tüm bu yapılar bir araya gelerek LED ekran sistemlerini oluşturur. Böylece harici bir medya ortamından LED ekranlara görüntü aktarımı sağlayabilirsiniz. Modüllerin seçim aşamasında ise zorlu hava koşullarına dayanıklı, her ortama uyum sağlayabilen modüller seçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde mevsim değişikliğinin bolca yaşandığı alanlarda LED ekran kullanırken büyük problemler yaşayabilirsiniz.

LED Ekranların Hareketli Görüntü Oluşturması

Sinema salonlarında görüntü başına kare hızı 25/saniyedir. LED’lerde ise bu hız 20/saniyedir. Dolayısı ile sinema teknolojisine yakın olan LED ekranlar oldukça iyi bir medya ortamı sunum şeklini bizlere sunuyor. Hareketli görüntüler ise birden fazla resmin arka arkaya gönderilmesi ile oluşturulur. Yukarıda verilen hız/saniye oranları ne kadar hızlı olursa görüntü kalitesi de o kadar akıcı olmaktadır. Sinema salonları büyük ekranlarından dolayı kare hızını en yüksek seviyede tutmak zorundadırlar. Aksi takdirde donan ve HD olmayan görüntüler ile karşı karşıya gelinebilir.

LED Ekran Avantajları

LED ekran avantajları arasında LED teknolojisinden dolayı düşük maliyet bulunmaktadır. Ayrıca uzun kullanım ömrü ile elli bin saat ve üzeri kullanımı bizlere sunmaktadır. Işık kirliliği ise LED ekranlarda minimum tutardadır. Diğer ekranlara göre daha az ışık kirliliği sunar. Üstelik civa maddesi içermez.