×

VIDEOWALL ÇÖZÜMLERİ

Videowall ekranlarını çoğu büyük firmaların bünyesinde görmemiz mümkündür. Birden fazla ekran kullanılarak bir videonun görüntüsünün bozulmadan büyük bir şekilde gösterilmesine olanak sağlar. Böylece geniş bir alanda birden fazla ekran kullanarak devasa boyutta video veya farklı görüntülemeler yapabilirsiniz. En büyük avantajı ise ekranların arasında şeritler olsa bile görüntünün bozulmamasıdır. Böylece tek bir dev ekrana büyük paralar ödemek yerine ucuz maliyetli LCD ekranları birleştirerek amacınıza ulaşabilirsiniz. Videowall sistemlerinde sadece LCD ekranlar kullanılmayıp, DLP, veya LED TV’ler de kullanılabilmektedir. Tamamen ortam koşullarına bağlı olarak tercih yapılabilir. Bu seçim aşamasında önemli olan etken ise elektrik ve voltajdır. Dolayısı ile elektrik akımına göre en uygun televizyon ekranı türü seçilebilir.

Videowall Nerede Kullanılır?

Günümüzde sokağa çıktığımızda videowall ekranları ile daha fazla karşılaşmaya başladık. Özellikle alışveriş merkezlerinin dış kısmında reklam yapmak için, reklam videoları oynatmak için kullanımı yaygınlaşmıştır. Alışveriş merkezleri oldukça büyük ölçeklerde videowall sistemi kullanıyorlar. Bunun dışında yine alışveriş merkezleri içerisinde yer alan yemek dükkanları veya giyim dükkanları da 2×2 ölçekli basit videowall sistemleri kullanabiliyor. Böylece işletmesini en iyi şekilde tanıtarak müşteri çekme potansiyelini yükseltiyor. Siz de işletmeniz adına videowall sistemi kullanarak daha fazla satış elde edebilir, mağazanızı dikkat çekici bir alan haline getirebilirsiniz. Videowall ekranlarında oynatacak olduğunuz dikkat çekici marka reklamları ile müşteriler daha mağazanıza girmeden bilgi sahibi olarak içeriği merak edebilirler. Dolayısı ile potansiyel müşterilerinizi fazlasıyla arttırmış olursunuz.

Videowall Sistemleri Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle sistemi kurabilmek için bazı gereçlere ihtiyacınız olacaktır. Bunlar; Full HD ve WUXGA giriş çözünürlüğü, 1 HDMI girişi olacak ve 4 adet çıkışı olacaktır. Ön panel üzerinde kontrol kabiliyeti olması gerekmektedir. IP Network, web server, ve web server üzerinden firmware güncelleme opsiyonlarına sahip olmalısınız. Bunlar hem videoları oynatabilmeniz, üzerinde kolayca değişiklik yapmanız için gerekli hem de teknoloji korsanlarına karşı önlem alabilmenizi sağlar. Güvenlik sağlanmadığı zaman videowall ekranlarında sizin videolarınız yerine güvenlik duvarını aşmış kişinin yayınlayacağı video oynayabilir. Zor duruma düşmemek istiyorsanız firmware güncellemeleri konusuna oldukça dikkat etmelisiniz.